Zednářství - Otázky a Odpovědi

25. května 2016 v 20:40 | Hetmé |  Svobodné Zednářství

Tento článek bude o Svobodném Zednářství, podobný článek jsem psala na Astrální cestování, takže tentokrát to bude svobodné zednářství trochu do hloubky.Co je Svobodné Zednářství?
Zednářství je společenským hnutím, usilujícím o mravní zdokonalení člověka a lidstva. Je společenstvím výběrovým, což znamená, že samo rozhoduje o tom koho příjme a koho ne. Zednářem se lze stát jedině prostřednictvím zasvěcovacího obřadu po důkladném přípravném procesu. Je bratrstvem, založeném na vzájemné důvěře a toleranci. V případě potřeby i podpoře. Zednářství je řádem, takže v něm panuje řádová disciplína, tj. vyžaduje se respektovní rozhodnutí autorit - zvolených orgánů řádu

Je Zednářství tajnou organizací?
Od prvopočátku své existence, byl řád považován za společnost přísně tajnou. Tento falešný pohled široké společnosti zednářům vždy velmi škodil, neboť převládal názor, že co je tajné, to je podezřelé.
Zednářská organizace není tajná v tom smyslu, že by skrývala svou existenci, nebo pracovala v ilegalitě.

Je Zednářství esoterní ( okultní, hermetickou ) organizací?
Na Zednářství měla určitě vliv tehdejší bratrstva růže a kříže, je také pravda, že rituály mohou trochu připomínat antická mysteria, s jakýmkoli okultismem však nemají nic společného. Cíle jsou spíše filozofického a etického rázu.

Je Zednářství náboženstvím?
Zednářství není náboženstvím. Nemá žádná dogmata, ani předepsané články víry a ideologické autority. Žádné konkrétní vyznání víry se nevyžaduje. Příjmáni jsou křesťané, Židé, buddhisté, muslimové, ale třeba i ti, kdo mají jen jakousi "fylozofickou" víru, bez příslušnosti ke konkrétnímu náboženství či církvi. Nicméně se požaduje alespoń nějaká víra v takzvanou "nejvyšší bytost", takzvanou etickou autoritu, kterou nazývají Velkým Stavitelem Vesmíru
Při příjmacím obřadu se vyžaduje složení slibu na některou obecně příjmanou posvátnou knihu ( Bible, Korán..)
Zednáři respektují každé poctivé filozofické nebo náboženské přesvědčení. Proto byli dříve některými církevními společenstvími odmítáni.

Je Zednářství sektou?
Ne. Charakteristickým znakem sekt je autoritářství, slepá poslušnost nějakému vůdci či ideologii. Zednářství stojí na zcela opačném principu, zdůrazńuje osobní svobodu jednotlivce. Svoboda v tomto smyslu se nerozumí jen svoboda občanská, ale i svoboda vnitřní, tedy duchovní nezávislost, což je pravý opak toho, jak fungují sekty. Proto si také lze jen obtížně představit, že by člen nějaké sekty byl přijat do lože. Další podstatný znak, který odlišuje zednáře od sekt je to, že nikoho nenutí a nepřemlouvají ke členství. Vystoupit z Řádu lze zcela svobodně a bez překážek. Což u sekt bývá problém.

Je Zednářství elitním klubem?
Rozhodně není vyhrazeno elitě majetkové. Tedy "klubem pro bohaté". K tomu slouží jiné organizace.Též nejde o elitu mocenskou. Naopak vedle náboženských a politických témat je v Lóžích zakázán byznys.

Je Zednářství politickou organizací?
Lóže ani obedeince se nevěnují politické činnosti. Politická témata jsou zakázána. Zednáři, jako jednotlivci se v politice angažovat mohou. Někteří jsou dokonce členy různých politických stran a občanských iniciativ, jiní se spokojí s rolí voličů.

Jak a kdy Zednářství vzniklo?
To se přesně neví, i když bylo napsáno mnoho knih. Obecně se říká, že se vyvinulo ze středověkých dělnických a kamenických cechů.

K čemu slouží zednářské rituály?
Rituály působí na lidskou mysl tak, aby zprostředkovaly člověku hlubší poznání sebe sama a podněcovaly jeho etický rozvoj.

Jaký je smysl Zednářských tajemství?
Zednářská tajemství jsou v podstatě trojího druhu. Prvním, je identita žijících zednářů. Žádný Zednář nesí prozradit příslušnost jiného člena, bez jeho souhlasu. Druhým je vše, co je proneseno v Lóži, tam také zůstane. Tím je zaručená svoboda slova a otevřenost. Třetím typem tajemství jsou Zednářské rituály, hesla, poznávací znamení a podobně. Ale jak se tak stává, docházelo i dochází k pravidelným únikům a prozrazování. V dnešní době se neřeší jejich případné prozrazení. Existuje však jedno tajemství, co prozradit nejde, jde o osobní prožití rituálu.Doufám, že jste se dozvěděli něco nového, pokud Vás toto téma zajímá, další otázky a odpovědi budou v dalším článku a nebo mi váš dotaz napište do komentářů, ráda na něj odpovím.
Přeji hezký den, Hetmé


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama