Svobodné Zednářství - Symbol a další pojmy

14. března 2017 v 11:16 | Hetmé |  Svobodné Zednářství
Chtěla bych zase napsat článek o Svobodném zednářství, je to už dlouho co jsem k tomuto tématu nic nenapsala, chci jen říci, že tento článek jsem nenapsala já, jen ho dala dohromady z několika knížek o Svobodném zednářství. Přeji hezké čtení.

Existuje několik různých výrazů, které se významem pojmu symbol blíží, každý z nich má ale jasně vymezený charakter.
Symbol je něco, co má konkrétní reálnou podobu věci známé z běžného každodenního života a má také význam této věci, je možné mu však přisoudit ještě další, skrytý význam, který není na první pohled vidět a ani nemusí být univerzálně dán, tj. každý může různým symbolům dávat jiný skrytý význam. Vysvětlení toho kterého symbolu je tak přímo závislé na tom, kdo ho vysvětluje a jaká je jeho osobní interpretace.

Například Slunce je samo o sobě jasným nebeským tělesem se zcela konkrétním prvotním významem. Vnímáno jako symbol dostává mnohé jiné interpretace: může být chápáno jako symbol na rozdíl od noci, jako symbol světla vůbec na rozdíl od tmy a v přeneseném smyslu potom jako světlo duševní, vzdělanost či kultura.

V uvedeném případě jde o těleso vzniklé nezávisle na vůli a vědomí člověka, ale symboly mohou být i předměty vytvořené člověkem: základními zednářskými symboly jsou kružítko a úhelník, původně geometrické nástroje.

Interpretace symbolu je přímo závislá na interpretujícím. V každém symbolu je tedy třeba nalézt něco, na čem se mohou všichni shodnout, jakýsi bod odrazu, z něhož může každý postupovat dále individuálním směrem.

Symbol je konkrétní dobře známá věc s jasným původním významem a určením. Dokonce lze říci, že čím primitivnější určení symbol původně má, tím jasněji a srozumitelněji k člověku promlouvá. Teorie symbolů a jejich chápání je velmi rozsáhlá.


Základní Zednářské symboly

Zednářství jako celek používá řadu různých symbolů a jejich soustav. Existují tři základní soustavy, z nichž každá přísluší jednomu ze tří základních stupňů. Další soustavy se vztahují k tzv. vyšším stupňům zasvědcení. Mnohé symboly jsou společné všem směrům, vyskytuje se však řada odlišností.

Tři základní stupně používají bez výhrad jedno společné, pro zednářství typické téma: symboliku stavebnictví, přesněji středověkého.

Středověké stavební hutě a bratrstva jsou jedním ze zdrojů, z nichž se zednářství zrodilo. Často bývají nazývány zednářstvím operativním, současné zednářství je označováno jako operativní. (Duchovní)

Cílem Zednářské práce je výstavba chrámu lidstva, chrámu moudrostí a cností, bratrství, lásky a porozumění. Zednáři jsou přirovnáni ke stavebním dělníkům, přesněji kameníkům, kteří mají opracovat hrubé kameny do takových tvarů, aby mohly být použity při stavbě a přesně zapadly na určené místo v konsrukci. Zednáři jsou současně stavebníky a materiálem, současně opracovávají a jsou opracováni.

Mezi další symboly patří kladívko a dláto, jimiž se kameníci opracovávají. Používají se i symboly, které se nebztahují ke stavebnictví, ale například k astronomii ( Měsíc, Slunce, Nebe, hvězdná obloha ) Jejich význam tkví v uvědomění si prostoru, v němž existujeme a který má být předmětem našeho zkoumání a hledání.

Doufám, že jsem vám zase pomohla trochu osvětlit něco ze Svobodného Zednářství.
Přeji Vám hezký den,
Hetmé


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama