Rozhovor se členkou Zednářského řádu

6. července 2017 v 4:44 | Hetmé |  Svobodné Zednářství
Měla jsem celý tento článek napsaný, ale smazala jsem ho, inu, jdu ho psát znovu.

Asi před dvěma roky, jsem si psala s jednou paní, která je členkou zednářské lóže. Vyměnily jsme si několik e-mailů a dohodly se na společném setkání, kde jsem jí mohla zeptat na otázky, ohledně svobodného zednářství. Ale ze setkání kvůli mé nemoci sešlo. Takže mě teď velice potěšilo, že o ní po dlouhé době zase slyším. Zde je krátký rozhovor, kde mluví o svobodných zednářích u nás a takzvané 'liberální' větvi, což jsou lóže smíšené, kam mohou ženy i muži. Je to z rozhovoru pro lidovky, já těmto novinám moc nevěřím, proto mě překvapilo, že tam vydali tento druh rozhovoru:

"Chceš-li změnit k lepšímu svět, začni sám u sebe." B. Ohlídková


Jak byste charakterizovala liberální zednářskou větev, kterou zastupujete? Jaká je její nosná myšlenka?
Jako svobodomyslné, skutečně - nejen proklamativně - tolerantní společenství, zahrnující do pojmu rovnost i rovnocenost pohlaví a nepodmiňující víru v Boha. Deklarovanou hlavní myšlenkou je "volnost, rovnost, bratrství", za nosnou myšlenku lze brát spíše méně známé "Chceš-li změnit k lepšímu svět, začni sám u sebe."

Co si myslíte, že je největším přínosem lóže které jste členkou?
Za přínos pokládám založení liberálního smíšeného zednářství u nás v Česku. Umožňuje vstup do Řádu i ženám a tím i novému, poněkud odlišnému, přístupu ke svobodnému zednářství. Mimo jiné skýta možnost aplikovat "rovnost" a "toleranci" v praxi.

Mělo by zednářství zůstat v současném stavu, nebo má před sebou nějaké výzvy?
Nic rozumného a životaschopného nemá ustrnout v jednom - byť sebedokonalejším - stavu. Výzva pracovat ve prospěch lidstva má trvalou platnost, ale málokdy byla v historii aktuálnější než dnes. Čím více lidí si osvojí pracovní metody svobodných zednářů a přijme jejich zásady za své, tím větší je naděje na překonání chaosu a dosažení určité rovnováhy života na Zemi.

Jak probíhají setkání zednářů? Uplatňuje se tam hierarchie?
Liberální zednářství je společenství lidí, kterým není lhostejný stav světa, a kteří v úsilí o jeho zlepšení vycházejí ze zdokonalování sebe samých. To probíhá na úrovni rituální, kde si zednář osvojuje symbolický jazyk a prohlubuje porozumění rituálům. Témata probíraná při pracích zednářů (schůzkách) jsou trojího druhu: zednářská, obecně vzdělávací a didaktická. Provozní úroveň zahrnuje administrativní a společenskou část.

Jaké hodnoty liberální zednáři u nových členů hledají? Vznikne mezi členy lóže často životní přátelství?
Zednář musí být ochoten učit se novým věcem, mít schopnost naslouchat, vlastní sebeúctu podmiňující to, že své závazky bude brát zodpovědně. Musí mít možnost disponovat se svým volným časem, být finančně nezávislý, mít trpělivost a potřebu duchovního růstu.
Ze členů lóže, kteří vytrvali dostatečně dlouho, se stávají přátelé poměrně často. Není to však smyslem svobodného zednářství. Ten kdo by vstupoval do lóže veden jenom úmyslem najít tam přátele nebo partnera (ať už obchodního, nebo životního) by nevolil správně. Byl by zklamán a zklamání by to bylo i pro ostatní.

V posledních letech se rozvinuly různé nové duchovní či společenské proudy. Jak se k nim liberální zednářství staví?
Svobodné zednářství nezavrhuje žádné z duchovních proudů, pokud se s ním důkladně neobeznámí. Naopak vždy čerpalo z mnohých duchovních zdrojů. Avšak například pravicový extrémismus, je pro liberální svobodné zednáře nepřijatelný.

Co je vaším životním cílem a smyslem života?
Žít v souladu s okolím, pracovat s radostí a zaujetím. Poskytovat pomoc těm, kteří ji zasluhují, usilovat o porozumění lidem a hledat smysl "ztraceného symbolu".


Přeji hezký den,
Hetmé 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 7. července 2017 v 12:43 | Reagovat

To je hodně zajímavé, měla jsem o zednářích jinou představu....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama