Významní svobodní zednáři

21. července 2017 v 4:44 | Hetmé |  Svobodné Zednářství
V historii můžeme slavných osobností, co byli svobodnými zednáři. Některým se opravdu podařilo měnit dějiny, ostatní našli jiný způsob, aby uplatnily své zednářské vzdělání. Zde je pár jmen:


Jan Evangelista Purkyně ( 1789-1869 )
Významný český fyziolog, anatom, biolog a filozof. Svou prací o živočišných tkáních složených z buněk s jádry (1837) se stal ze spoluzakladatelů cytologie. Přítel svobodného zednáře J. W. Goetheho. Mezi prvními na světě přisoudil buňkám jejich stěžejní význam pro život. Je zřejmě nejfrekventovanějším eponymem české vědy: Purkyňova vlákna v srdci, Purkyňovy buňky v malém mozku, Purkyňovy obrázky a jev ( vnímání světla a barev okem ) a řada dalších po něm nazvaných útvarů.
Člen londýnské Královské společnosti, vídeňské a pařížské akademie věd, poslanec zemského sněmu, nositel Leopoldova rytířského řádu. Je pochován na vyšehradském Slavíně.
Alfons Mucha ( 1860-1939 )
Světoznámý český secesní malíř a výtvarník (vymaloval Lóži v New Yorku). Pracoval ve Vídni, Paříži a Mnichově. V USA byl považován za největšího dekorativního umělce světa. Zasahoval také do divadelsnictví, sochařství, vytvářel obaly i kalendáře. Vytvořil grafickou předlohu pro první čísl. známku, stejně tak i pro první sérii bankovek. Ta však byla po protestech především katolických kruhů stažena z oběhu, obsahovala zjevné zednářské prvky. Podílel se na výzdobě katedrály sv. Víta. Zemřel na zápal plic ve vězení gestapa.
Edvard Beneš ( 1884-1948 )
Druhý českoslovenksý president. Docent filozofie. Studoval na Sorboně, nebo v Berlíně. Člen výboru proti Rak.-Uhersku. Po vyhlášení samostatného Československa, byl ministrem zahraničí, poté předsedou vlády. Zednářem byl od roku 1927.
Jan Masaryk ( 1886 - 1948 )
Sym prvního čsl. prezidenta T. G. Masaryka, jeden z nejvýznačnějších čsl. diplomatů první poloviny 20. století, doktor práv.
Během první sv. války povýšen na důstojníka a vyznamenán za statečnost. Poté diplomat v USA, osobní tajemník Edvarda Beneše, náš předválečný velvyslanec v Londýně, ministr zahraničí poválečné vlády. Za ČSR podepsal Chartu OSN. V únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry, snažil se o dobré vztahy se SSSR, ale byl pobouřen Stalinovým vetem proti účasti ČSR na Marshallově plánu a jako jediný se v Moskvě Stalinovi postavil. V březnu 1948 byl nalezen mrtev pod oknem svého bytu. Vyšetřování v roce 2004 potvrdilo, že byl zavrařděn komunistickými agenty.
Karel Čapek ( 1890 - 1938 )
Významný český spisovatel. Doktor filozofie, redaktor Národních listů, Lidových novin, dramaturg a režisér vinohradského Královského divadla. Dlouhodobý přítel T. G. Masaryka. Mezinárodně aktivní ve spisovatelském penclubu. Napsal desítky pojednání, článků, především knih s lidským a mravním odkazem - Bílá Nemoc, R.U.R, Válka s mloky.. Opakovaně navržen na Nobelovu cenu míru.Louis Armstrong ( 1901 - 1971 )
Světoznámý jazzový hudebník a trumpetista, určil tvář hot - jazzu 20. století. Hrál také asi v 15 filmech.
Jeho koncerty s jazzovým big-bandem, nobe i jen s menší skupinkou hudebníků, byly vždy také show. Své posluchače strhnul nejen profesionálně kvalitní hrou, hlubokým chraplavým hlasem, ale také upřímným projevem a nepředstíranou radostí ze hry.
James Cook ( 1728 - 1779 )
Mimořádně významný angl. mořeplavec a objevitel, jeho plavby a hlavně vydané práce výrazně posunuly znalosti o Zemi. Od třinácti let pracoval jako plavčík na uhelné lodi, později jako kormidelník a kapitán válečného loďstva. Podnikl tři několikaleté plavby zmapoval Nový Zealand. Na cestách vedl pečlivé zápisky které vyšly tiskem. Byl členem Královské společnosti nauk, získal její zlatou medaili. Byl zabit na Havajských ostrovech, které také objevil.
George Gershwin ( 1898 - 1937 )
Vlastním jménem Jacob Gershowitz, americký hudební skladatel. Komponoval klasickou hudbu pro Broadway, ale úspěch měla i jeho populární hudba, která se stala součástí amerických zpěvníků. Jeho skladby jsou využívány ve filmu i televizi jako jazzové motivy. Skladba Rhapsody in Blue, jej zařadila mezi nejznámější kladatele v historii Ameriky.
Zemřel na mozkový nádor v 39. letech.
Johann Wolfgang von Goethe ( 1749-1832 )
Německý básník, prozaik, dramatik, historik umění a umělecký kritik, právník a politik. Jeho detailně propracovaná a komplikovaná díla (dramata, verše, romány) jsou považována za tzv. výmarský klasicismus. Nejznámějšími jsou Faust, utrpení mladého Wethera. Inspirací mu bylo díla Shakespeara. Měl silný vztah k Čechám, sbíral zde minerály, které věnoval Národnímu muzeu.
!!Další článek o slavných Svobodných Zednářích již brzy!!

Přeji Hezký den,
Hetmé
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama